Bel fıtığı nokta atışı tedavisi

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi

Bel fıtığı nasıl oluşur?

Bel fıtığı omur kemikleri arasındaki eklem yapısında olan disklerin yapısının zamanla bozulup yıpranmasından oluşmaktadır. Diskin çevresindeki sert yapının bozulması ile içindeki jöle kıvamındaki çekirdek kısım yer değiştirir. Diskin en zayıf olan arkasında bombelik oluşturarak fıtık başlangıcı oluşturur. Fıtık başlangıcı basit bir kavram görünsede bu aşamaya kadar diskin iç yapısı ileri derecede bozulmuştur. Bel fıtığın ilk aşaması diskin arka tarafındaki bozulmadır. Buna diskopatik değişiklikler denir. Bu yıpranan kısımdan fıtık oluşur önce bombeleşir buna bulging denilir. Fıtık derecesi artıkça bir sonraki aşama protrüzyon. Protrüzyonda diskin çekirdek kısmı sinirlerin geçtiği kanala yer değiştirmiştir. Bir aşamadan sonra diskin etrafındaki sağlam yapı fıtık bölgesinde çok zayıf hale gelir ani bir yükleme sonrası yırtılır hata öksürme sonrası bile yırtılabilir. İçerdeki materyal sinirlerin geçtiği kanala dökülür halk arasında patlamış fıtık denir. Bu aşamanın adı ekstrüde fıtık denir. Sekestre fıtık ta ise disk materyali diskle bağlantısını kaybetmiş disk üst ya da alt tarafına kanal içinde göç etmiştir. Fıtığın büyüklüğü ve derecesinden bağımsız olarak yerleşimi önemlidir. Bacaklara giden sinir köklerine yakın ve bu sinir köklerine bası yapan fıtıklar aynı taraf bacakta siyataljiye neden olur. Halk arasında siyatik olarak bilinen bacağın arkasında kalçadan başlayıp baldıra kadar inen keskin bıcak saplar bazen oyucu kramp tarzında çeşitli derecelerde hissedilen rahatsız edici bir ağrıdır.

Bel fıtığı konusunda bizimle iletişime geçin →

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi

Bel fıtığı nokta atışı tedavisinde amaç özel görüntüleme altında fıtığın olduğu bölgeye ince iğnelerle ulaşıp fıtığın iyileşmesi ve fıtık şikayetlerin geçmesi için tedavi edici ajanların yapılmasıdır. Yapılan tedaviler ilk başta ağrının kesilmesi ve fıtığın küçülmesi ve zamanla fıtığın iyileşmesini sağlamaktadır. Bel fıtığı nokta atışı tedavisinde fıtığın regresyon olmasını sağlamaktır. Tedavide kullanılan ajanlar sadece ağrıya yönelik olabileceği gibi fıtığın içine yapılan ajanlar fıtığı regrese olup iyileşmesini sağlamaktadır. Bel fıtığı nokta atışı tedavisi bütün fıtık çeşitlerinde yapılmaktadır. Fizik tedaviden fayda görmeyen, fizik tedaviden kısa süre fayda gören küçük fıtıklarda, motor güç kaybına neden olmayan ameliyatlık düzeyde olan fıtıklarda bile uygulanabilmektedir. Küçük fıtıklarda daha hızlı iyileşme sağlanırken büyük fıtıklarda iyileşme için zamana ihtiyaç olabilmektedir. Sonuç alınan hastalarda 3-6 ay sonra emardaki fıtıkların tamamen iyileştiği görülebilir. Burada tedaviye karar verirken hastanın yaşı, fıtığın yeri ve derecesi ve fıtık şikayetinin ne zamandan beri olduğu göz önünde bulundurulmaktadır. Her zaman erken tedavi ve genç hastalarda daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi konusunda bizimle iletişime geçin →

Bel fıtığı nokta atışı tedavisinde ne yapılır?

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi transforaminal epidural enjeksiyon tedavisidir. Klasik teknikte hastanın hangi seviyede ve hangi taraf sinir kökünde bası varsa o bölgeye ulaşıp steroid ve lokal anestezi enjeksiyonu yapılmaktadır. Klasik yöntemde sadece ağrıya yönelik tedavidir. Bu yöntemin çeşitli tedavi edici ajanlarla kombine edilmesi ile buradaki fıtığın iyileşmesine yönelik tedaviler bel fıtığı regresyon tedavisi olarak ifade etmek daha aydınlatıcı olacaktır. Bel fıtığı regresyon tedavisinde amaç hem ağrıyı kontrol altına almak hemde fıtığın küçülüp iyileşmesini sağlamaktır. Burada fıtık küçüldüğü ve buradaki doku iyileştiği için fıtığın tekrar etme olasılığı diğer yöntemlere göre çok düşüktür. Sonuçta bu fıtık seviyesinde kalıcı bir tedavi sağlamaktır.

Bel fıtığı regresyon tedavisi konusunda bizimle iletişime geçin →

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi ameliyathanede özel görüntüleme altında steril şartlarda hastanın bel bölgesi boyanıp örtülerek yapılmaktadır. Hastanın uygun pozisyonda görüntülenmesi çok önemlidir. Uygun görüntü yakalandıktan sonra hedeflenen noktaya ince iğneler görüntüleme cihazı olan C koluya dik olacak ve görüntüde nokta şeklinde gönderilir. Yan ve AP pozisyonlarda görüntüler kontrol edilerek foraminal bölgeye ulaşan iğne kontrol edilir. Uygun konuma ulaştığında radyopak madde ile kontrol edilerek enjeksiyon yapılır.

Esneklik dersleri konusunda bizimle iletişime geçin →

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi

Bel fıtığın ameliyatsız nokta atışı regresyon tedavisi.