ORTOPEDİ DOKTORU GÖREV KAPSAMINDA OLAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Ortopedi doktoru ne iş yapar? Ortopedi doktoru hangi durumları tedavi eder? Ankara Ortopedi doktoru

Ortopedi Doktoru Ankara Op Dr Ubeydullah Sevgili

Ortopedi doktoruna gitme nedenleri

Bu yazımızda herkesin merak ettiği bir konunun cevabını beraber bulacağız. Zaman zaman bacağımda ağrı var hangi doktora gitmeliyim? Sırtımda ağrı var hangi doktora gitmeliyim bunun gibi bir çok soru duymuş olabilirsiniz. Ortopedi doktorları kemikleri eklemleri bağları, sinirleri, damarları ve tendonları içeren kas iskelet sistemi yaralanmalarında uzmanlaşmış doktorlardır. Ortopedi alanı ilk olarak sakatlayıcı ve zayıflatıcı hastalıklara sahip çocukları tedavi etmek için geliştirildi. Ortopedik kelimesi latince de düz anlamına gelen ortho ve çocuk anlamına gelen pais kelimelerinden türemiştir. Günümüzde ortopedi hekimleri her yaştan hastayı tedavi etmektedir. 

Hemen hemen herkes hayatının bir noktasında eklem ağrısı yaşar ve birçok insanda tıbbi müdahale gerektiren kas- iskelet sistemi yaralanmaları vardır. Yaralanma durumunda özel teşhis ve tedavi gerekiyorsa muhtemelen bir en yakın ortopedi doktoruna görüneceksiniz. Fiziksel olarak aktif bir insan olmasanız bile günlük aktiviteler ile dokuların zamanla yıpranmasından dolayı kas ve eklemler zarar görebilir. Uzun süreli bilgisayar kullanımı, ara vermeden çalışmak, tekrarlayan hareketler yapmak hatta kötü duruş kas iskelet sistemi yaralanmalarına neden olabilir.

Ortopedi uzmanı ankara ne iş yapar?

Ortopedi hekimi travmalar sonrası oluşan eklem kas kemik yaralanmaları spor fiziksel aktivite aşırı kullanım  yaşlanma ve daha birçok nedenden kaynaklanan yaralanmaları teşhis ve tedavi eder. 

Ortopedi Doktoru amaçları

Ağrıyı yönetmek 

Rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilecek çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve yaralanmaları vardır. 

Ortopedi doktoru ankara bu tür yaralanmalardan kaynaklanan ağrının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Kas iskelet sistemi hastalıklarında ortopedi doktoru tavsiye edilir. Hastalar kol bacaklarında ya da eklem bellinde ağrı olduğunda hangi doktora başvuracaklarını merak ederler. Ortopedi doktorları diz bel kalça boyun dirsek ayak bileği el eklemleri kemik ve kas hastalıkları alanlarında uzmanlaşmışlardır. Omuz problemlerin ağrı tedavi ameliyatları konusunda uzmanlaşmışlardır. Kemiklerin kırık çıkık ameliyatsız ve ameliyat tedavileri konusunda uzmanlaşmışlardır.

Hareket aralığını iyileştirir. 

Eklemlerdeki ağrı sertlik şişlik hareket aralığınızın azalmasına neden olabilir. Bu meydana geldiğinde duş alma, temizlik yapma, eğilme ve daha fazlası dahil olmak üzere günlük görevleri tamamlamak zor olabilir. Ortopedi doktorları egzersiz ilaç tedavisi ile hareket aralığınızı normale döndürmenize yardımcı olur. Hastanın ameliyatsız tedavi ihtiyacı olabilir. bazen ameliyata ihtiyaç duyulur. 

Ankara ortopedi doktorları yaralanmaların tanı ve tedavisini yapar.

Kırık kemikler, kompresyon kırıkları, stres kırıkları, çıkıklar, kas yaralanmaları ve tendon yaralanmaları veya yırtılmaları ortopedi doktorlarının sıklıkla tedavi ettiği durumlardır. Ortopedi doktorları ayrıca gelecekteki yaralanmalardan kaçınmanıza yardımcı olacak tedavi ve önleme planıda yapabilirler. 

Ankara Ortopedi doktorları 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 5 yıl ortopedi alanında ihtisas görerek ortopedi ve travmatoloji uzmanı ünvanı alırlar.

Ortopedi doktoru hangi durumları tedavi eder 

Diz kireçlenmesi

kalça kireçlenmesi

karpal tünel sendromu

kalça çıkığı

kas problemleri

fibromyalji

kemik erimesi

bel fıtığı

siyatik

tenisci dirseği

koşucu dizi

omuz problemleri

kemik kırık ve çıkıkları

Ortopedi doktoru tavsiye ne zaman gitmeniz tavsiye edilir?

kalıcı ağrı evde yapılan tedavi ile şikayetleriniz geçmiyorsa, travma sonrası şekil bozukluğu, yürüyememe gibi probleminiz varsa ortopedi doktoruna başvurmanız tavsiye edilir. Üç aydan fazla süren ağrınız varsa ortopedi doktoru tavsiye edilir.

Şu durumlarda bir ortopedi doktoruna görünmeyi düşünebilirsiniz çünkü;

Hareket aralığınızda gözle görülür bir azalma yaşıyorsunuz. Acı ve rahatsızlık duymadan yürüyemiyorsanız 

Diz veya kalçada orta veya ileri derecede kireçlenme varsa

En yakın Ortopedi Doktoru Ayakta durduğunuzda kötüleşen ilerleyici kalça veya diz ağrınız var ise

Günlük yaşamınız ağrı ve rahatsızlıklarınızdan etkilenir 12 haftadan uzun süren kronik ağrınız var ise

Birkaç gün geçmesine rağmen iyileşmeyen yumuşak doku yaralanmanız var ise

Kemik, eklem, tendon veya sinirlerde travmatik veya tekrarlayan hareket yaralanması olasılığı varsa en kısa sürede bir ortopedi doktoruna başvurmalısınız

Ankara Ortopedi doktoru muayenesine başvurduğunuzda

ağrıyan bölgeleri sorgulayacak şikayetin geçmişini sorgulayacak elle muayene edecek gerekirse bazı özel testleri yapacak gerekirse film ve emar sonuçları değerlendirilecek.

Scroll to Top