Bel fıtığı regresyon tedavisi

Bel fıtığı regresyon tedavisi

Bel fıtığında regresyon tedavisinin amacı fıtığın küçülerek yok olup iyileşmesini sağlamaktır. Bel fıtığı regresyon tedavisi her aşama da fıtığa uygulanabilmektedir. Sanılan aksine çok büyük ameliyatlık düzeyde olan fıtıklarda daha iyi sonuç alınmaktadır. Bu tedavi bel bölgesindeki fıtıklarda uygulanacağı gibi boyun bölgesindeki fıkıtlarda da iyi sonuç alınmaktadır. Burada önemli olan acil ameliyata gerek olmayan fıtıklarda yöntemin uygulanmasıdır. Bacakta güç kuvvet kaybına neden olan, idrar, gaita yapamama, kaçırma gibi Kauda equina sendromu bulgularına neden olan acil fıtık ameliyatı endikasyonu olan hastalarda önerilmemektedir. Yapılan çalışmalarda 50 yaşına kadar genç hastalarda büyük kanala düşmüş fıtıklarda daha iyi sonuç alınmaktadır. Hastanın yaşına göre ve fıtığın derecesi ve seviyesine göre yapılacak regresyon yöntemi değişmektedir. Burada önemli olan hastanın şikayetler başladığında fıtık ameliyatlık düzeyde ise ya da fizik tedaviden sonuç alınamıyorsa tedaviye hemen başlamaktır. Gecikmiş vakalarda fıtık kalsifiye olarak sertleşmektedir. Kalsifiye olmuş fıtık dokusu kemik dokusu gibi etki gösterir. Bel fıtığı regresyon tedavisi ameliyathanede özel görüntüleme altında yapılmaktadır. Bel fıtığı olan bölgeye özel görüntüleme ile ulaşıp hastanın ihtiyacına göre tedavi yapılmaktadır. İşlem ortalama bir saat sürmektedir. Diğer iğne ile yapılan lazer, plazma PR, radyofrekans tedavisi gibi yöntemlerle desteklemek gerekebilir. Sonuçta yapılan bu tedavi ile hasarlı olan disk tedavi edilmekte, ödemlenmiş mikrosirkülasyonu bozulmuş sinir kökü tedavi edilmekte ve ağrıyı beyne ileten medial brunch sinire radyofrekans uygulanarak kısır döngüye neden olan ağrı döngüsü kırılmaktadır. Bel fıtığı regresyon tedavisinde önemli olan hastanın fıtığın durumu ve seviyesine bağlı olarak cevap verecek en uygun tedaviyi seçmektir. 

Bel fıtığı oluştuğunda diskin içindeki jel yapıyı tutan annulus fibrosus yırtılmaktadır. Buradan taşan fıtık kısmı sinire baskı yaparak, kimyasal reaksiyonla siniri irite ederek şikayete neden olmaktadır. Sinir üzerindeki ödem sinirin mikro dolaşımını bozarak sinirin hasar görmesine neden olmaktadır. Buradaki hasarı algılayan sinirler beyne ileterek tepki olarak kas spasmı oluşmaktadır. Kas spazmı omur kemiklerin birbirine yaklaşmasını sağlayarak disk üzerindeki basıncı artırırlar. 

Bel fıtığı regresyon tedavisi dışındaki ameliyatsız tedaviler sadece ağrıyı tedavi ettikleri için fıtıkta hasarlı olan bölge iyileşmez. Fıtık tekrarlamaya meyillidir. Bel fıtığı regresyon tedavisi hasarlı bölgeyi de tedavi ettiği için fıtığın tekrarlama riski çok düşüktür.

Bel fıtığında regresyon durumu yapılan çalışmalarda hastaların çok küçük bir kısmında kendiliğinden olan bir doğal iyileşme yoludur. Diskin bağışıklık hücrelerinden korunan doğal yapısı ve kanlanmasının az olması nedeniyle herkeste bu iyileşme olmamaktadır. Bilinenin aksine kanala düşmüş fıtıklar daha hızlı iyileşmektedir. Bel fıtığı regresyon tedavisi ile amaç vücudun bu doğal iyileşme kabiliyetini harekete geçirmektir. Bel fıtığı regresyon tedavisi sonrası buradaki fıtık su kaybederek küçülmekte ve büzüşmektedir. Burada kan damarlanması artarak dolaşımla buraya gelen monositler buradaki dokuyu yabancı gibi algılayarak makrofajlara dönüşmektedir. Makrofajlar hasarlı dokuda salgıladıkları enzimlerle bu dokuları eriterek fibroblastların hasarlı dokuyu iyileştirmesine zemin hazırlamaktadır. Buradaki iyileşme tam olduğundan ameliyat yöntemleri ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemlerine göre fıtığın tekrarlama riski çok azdır. Hastaların tedavi arayışında iken yüzde 100 iyileşme vadeden tedavi yöntemlerinden uzak durmalarını, en doğru tedavi kararın doktor muayenesi verilebileceğini unutmamalıdır.

Bel fıtığı regresyon tedavisi” ile ilgili 2 görüş

  1. Umut Sevgili

    Merhaba ben Umut Sevgili. Patlamış fıtığım var. Sol bacakta incelme uzun süredir var. Geçen sene tutulma oldu ve ayak parmaklarım kısmen uyuşuk kaldı. Sizce ameliyat olmam şart mı. Ne yapmalıyım

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir