BEL FITIĞI NOKTA ATIŞI TEDAVİSİ

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi özel görüntüleme altında bel fıtığı olan bölge hedeflenerek iğne bu bölgeye ilaç yapılmaktadır. Hedeflenen bölge etkilenen sinir ile bel fıtığı arasındadır. Kullanılan ilaçlar izotonik solüsyon, steroid ve hyaluronidaz enzimidir. Kortizon güçlü antiinflamatuar olur ödemin özülmesini sağlar. İzotonik sertleşmiş dokuların yumuşamasını sağlar. Hyaluronidaz enzimi dokudaki hyaluronik asidi parçalar. Parçalanan hyaluronik asit hızlıca emilir berabaerinde ödemin emilimini artırır. Yumuşak doku zedelenmesi üzerinde yapılan çalışmalarda bu enzimin ödemi hızlı bir şekilde azaltığı gösterilmiştir. 

Sonuç olarak fıtığın büzüşmesini sağlar. Sinir üzerinde ödem varsa azalmasını sağlar. Böylece sinir üzerindeki baskı azalır hasta rahatlar.

Bel fıtığı nokta atışı tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Farklı iğne yapma teknikleri vardır. Tek iğne tekniği, çift iğne tekniği. İntervertebral foramenin üst kısmına yapılıyorsa supra nöral yani sinir üst kısmına , alt kısmına yapılıyorsa infra nöral 

Hasta sedye üzerinde yüzü koyun yatar. Öncelikle skopi cihazıyla hedeflenen bölge bulunur. Skopi sefale ya da kaudale vertebra korpusun superior endplate in düz çizgi şeklinde görüntüsü elde edilene kadar yönlendirilir. Superior ve inferior endplate konveks şekli tercih edilmez. Skopi görüntüsü teyit edildikten sonra şikayetin olduğu tarafa doğru skopi oblik yatırılır. Superior artiküler procesin vertebra korpusunu ikiye böldüğü görüntü yakalandıktan sonra skopi açısı sabitlenir. Bu skopi görüntülerinde işkoç köpeği şekli çıkar. Bu görüntüyü yakalamak iğnenin doğru yönelimi için uygundur. Şimdi de iskoç köpeği görüntüsünden bahsedelim.

Nedir bu iskoç köpeği görüntüsü

İskoç köpeği görüntüsü omurga cerrahisi ile uğraşan gerek görüntüleme de gerek girişimlerde skopide çok aşina olduğu bir görüntüdür. Bu görüntü omurga için bir devrim noktasıdır. İşlemlerde bir hatta varsa İskoç köpeğini tam görüntülediğimizden emin olmalıyız. İskoç köpeği önceki anlattığımız oblik skopi görüntüsünden elde ediyoruz. Şimdi bu sevimli köpeği yakından tanıyalım. Hayvan sevgimizi arttıralım. İskoç kopeğin burnunu transfer proçes, gözünü pedikül, arka ve ön bacaklarını infraartiküler proçes, boynunu pars artikuleris, kuyruğunu spinöz proçes, kullaklarını supraartiküler proçes, gövdesini lamina oluşturur. Köpeğin boynunda tasma varsa boyunu oluşturan pars artikuleris defekti var demektir. Bu bilgiyi de arada verelim. Ayakta tanı için oblik yan grafi çektirmenin mantığı budur.

Nokta atış teknikleri

Şimdide nokta atış tekniklerine bakalım bu tekniklerin asıl ismi transforaminal epidural enjeksiyon dur. İlk teknikten bahsedelim. Supranöral yöntem. Bu yöntem geleneksel bir yöntemdir. Uygun görüntüyü yakaladıktan sonra İskoç köpeğinin boynunun altını hedefleyip skopiye paralel olacak şekilde iğnemizi gönderiyoruz. İntervertebral foramenin 1/6 üst kısmını hedefliyoruz. AP ve lateral skopi görüntüleri ile teyit ediyoruz. Yukarıdaki üçgen güvenlidir. Biraz aşağıya inersek sinirle yakınlaşabiliriz. AP grafide pedikül pedikül alt hizası saat 6 hizasından içeriye doğru yönelmemeliyiz. Burada kordu besleyen arteri zedeleyebiliz. Yerimizden eminsek 0,5 cc radyoopak madde verip görüntü alıyoruz. Pedikülün medialini ve siniri boyamasını bekliyoruz. İstediğimiz gibi ise ilaç karışımı yapıyoruz. Yanlız damar içi opasite veriyorsa ve bundan kurtulamıyorsak Steroid yapmadan çıkıyoruz. İntratekal boyama olursa duraya girdiğimizin işareti olabilir. Özelikle partikül yapmayan Steroid kullanmalıyız. Partikül yapan steroidlerin damarlarda emboliye neden olduğu conus medulleris iskemisine neden olduğunu gösteren vakalar var.

Şimdide çift iğne tekniğine bakalım çift iğne tekniği önümüzde yumuşak doku yapışıklığı, bir kitle , bir osteofit varsa kullanılan bir yöntemdir. Önce AP grafide hedeflenen foramenin iki transfer proçes arasında pedikülün dış ve biraz aşağısında 18 gauge iğnemizi skopiye paralel gönderiyoruz. Lateral grafi ile yerini teyit ediyoruz 25 gauge iğnemizi baş kısmı egiyoruz. Lateral görüntüde diğer iğnenin içinden geçirip çıkan baş kısmını görünce AP grafide supranöral bölgeye yönlendiyoruz. Giden yönümüz iyi değilse diğer iğnenin içine çekip düzeltip tekrar yönlendiriyoruz. AP görüntüde pedikülün saat 6 hizasını gecmiyoruz. Radyopak madde ile teyit edip enjeksiyonu yapıyoruz.

Şimdide infranöral enjeksiyon tekniğine bakalım. İntradiskal işlem yapanların çok aşina olduğu bir tekniktir. İğnenin daha mediale gitse bile supranöral gibi damara girme riski çok düşüktür. Bu yöntemin biraz lateralinde meşhur cambinin üçgeni var diske girme riski vardır. 

Hadi tekniğe yakından bakıp konuyu bitirelim. Yazmaktan bende yoruldum. Sevimli İskoç köpeğimizi gördük. Hadi onunla oynayalım. Vertebra korpusun superior endplate dümdüz görünecek, superior artikuler proçes vertebra korpusunu iki böldüğü görüntüyü yakalayacaz . Şimdi superior endplate ve superior artikuler proçes in kesiştiği yerin üst kısmını hedefleyip skopiye paralel gönderiyoruz. İğnenin paralel olması önemlidir. Skopide iğne nokta şeklinde görülmelidir. Nokta atışı ismini buradan almaktadır. Radyopak madde ile yerimizi teyit ediyoruz. Disk içi boyanmiyorsa ve sinirin etrafı boyanıyor sa ilacı enjekte edip bitiriyoruz. 

Sonuç olarak nokta atışı tekniği hasta için konforlu bir tekniktir. Hemen sonuç vermesi muhtemeldir. İşlemden sonra hasta hemen taburcu edilebilir.

Hekim tarafından bakıldığında derin bilgi ve birikim ve de deneyim gerektirir. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorunuz olursa yorum yazmaktan çekinmeyin.

Scroll to Top